Naujiena

ŽTOK ragina nepritarti Oviedo konvencijos papildomam protokolui

Pokyčių sparnai, VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ nuotr.

Žmogaus teisių organizacijų koalicija kreipėsi į sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos ir darbo ministrus prašydama nepritarti Oviedo konvencijos paipildomo protokolo priėmimui Europos Taryboje.

Oviedo konvenciją Lietuva ratifikavo 2002 metais. Ši konvencija yra teisiškai įpareigojantis dokumentas, ginantis žmogaus teises ir pagrindines laisves biomedicinos srityje, įtvirtinantis tarptautines bioetikos normas.

Anot ŽTOK, prieš keletą metų pateiktas papildomo Konvencijos protokolo projektas tiek tarptautinei bendruomenei, tiek ŽTOK sukėlė itin didelį susirūpinimą. Papildomas protokolas skirtas asmenų, turinčių psichikos sveikatos sutrikimų, žmogaus teisių ir orumo apsaugai, taikant priverstinę hospitalizaciją ir priverstinį gydymą.

ŽTOK pabrėžia, kad per visą minėto Papildomo protokolo rengimo laikotarpį, tokios suinteresuotos šalys kaip JT Neįgaliųjų teisių komitetas, JT Specialieji pranešėjai, JT Darbo grupė dėl savavališko sulaikymo, tarptautinės ir Europoje  veikiančios žmonių su negalia teisėms atstovaujančios nevyriausybinės organizacijos, patys asmenys, turintys tiesioginę ir išgyventą psichiatrinių paslaugų patirtį, Europos Tarybos žmogaus teisių komisaras ir Parlamentinės Asamblėja reikalavo, kad minėto Papildomojo protokolo būtų atsisakyta.

Anot koalicijos, Oviedo konvencijos papildomo protokolo priėmimas ženkliai prisidėtų prie psichikos sveikatos paslaugų teikimo priverstiniu būdu praktikų palaikymo, kurios yra kritikuojamos visos Europos mastu, įskaitant ir Europos Tarybos Parlamentinę asamblėją.

Su kreipimosi tekstu susipažinti galima ČIA.

Kreipimąsi inicijavo ŽTOK narė VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“, kreipimasis parengtas įgyvendinant projektą „Prioritetas gerovės valstybėje – žmogaus teisės“. Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.