Naujiena

ŽTOK palaiko iniciatyvą įtraukti rugpjūčio 2 dieną į atmintinių dienų sąrašą kaip Romų genocido SAMUDARIPEN atminimo dieną

Žmogaus teisių organizacijų koalicija išreiškė palaikymą Lietuvos romų bendruomenės iniciatyvą įtraukti rugpjūčio 2 dieną į atmintinių/minėtinų dienų sąrašą kaip Romų genocido SAMUDARIPEN atminimo dieną.

Rašte, išsiųstame LR Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, LR Žmogaus teisių komiteto pirmininkui Valerijui Simulik ir bei visiems Seimo nariams primenama, kad šiais metais bus minimos 75-osias romų lagerio Aušvice sunaikinimo metinės: 1944 m. rugpjūčio 2-osios naktį buvo sunaikinti beveik 3000 paskutinių romų, kalėjusių šioje koncentracijos stovykloje. Iš viso Aušvice nužudyta apie 20 000 romų.

Atsispiriant nuo šios tragiškos datos, rugpjūčio 2 dieną Europoje minima Romų genocido/ Holokausto atminties diena.

Anot ŽTOK, Tarptautinės organizacijos – Europos Taryba, Europos Parlamentas, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija, oficialiai pripažįsta romų genocidą.

2009 m. Europos Tarybos Ministrų Komitetas patvirtino rekomendacijas valstybėms narėms tinkamai atspindėti romų istoriją, kultūrą ir patirtą Holokaustą mokyklų bendrojo ugdymo programose (rekomendacija(CM/Rec(2009)4). Ta pati rekomendacija buvo pakartota 2011 m. Europos Komisijos kovai prieš rasizmą ir netoleranciją (ECRI) rekomendacijoje Nr. 13 ,,Dėl kovos su nusistatymu prieš romus ir jų diskriminacija“. 2015 m. balandžio 15 d. Tarptautinės romų dienos proga Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją ,,Dėl priešiškumo romams Europoje ir romų genocido Antrojo pasaulinio karo metais minėjimo“, kuria pripažino istorinį romų genocido Antrojo pasaulinio karo metu faktą, rezoliucijos 14 punkte paskelbė rugpjūčio 2-ąją Romų Holokausto aukų atminimo diena ir paragino visas valstybes minėti bei paskelbti rugpjūčio 2 d. romų Holokausto diena.

Anot koalicijos, Romų bendruomenė Lietuvoje gyvena jau kelis šimtmečius ir yra susikūrusi tvirtą lietuvišką tapatybę. Antrojo pasaulinio karo metais šį bendruomenė taip pat tapo žiauraus nacistinio režimo aukomis – šalyje buvo vykdomas romų genocidas: romai dėl rasinių priežasčių buvo sistemingai persekiojami, brutaliai žudomi, vežami į koncentracijos ir darbo stovyklas. Nuo šio persekiojimo nukentėjo didžioji dalis Lietuvos romų bendruomenės, todėl  tinkamas romų aukų pagerbimas ir atminimas valstybės lygmeniu yra būtinas.