Naujiena

Žmogaus teisių organizacijų koalicija: aiški narystės ES ir NATO perspektyva Ukrainai būtina jau dabar

Mergaitė laiko ES ir Ukrainos vėliavą, ES nuotr.

Žmogaus teisių organizacijų koalicija (ŽTOK) ragina suteikti aiškią narystės ES ir NATO perspektyvą Ukrainai. Anot Koalicijos, aktyvistai ir žmogaus teisių organizacijos Ukrainoje dirbo ypač svarbų darbą – tolino šalį nuo Putino režimo ir diegė demokratijos standartus, taip Ukrainą artindami prie vakarietiškų vertybių. Todėl aiški narstytės perspektyva vakarietiškose organziacijose stiprintų žmonių viltį, kad šio karo aukos nėra beprasmės.

2014 m. Ukrainos rytuose prasidėjus karui su Rusijos remiamais separatistais, dalis rytų ukrainiečių turėjo palikti namus ir persikelti į saugias Ukrainos dalis. Anot Lygių galimybių plėtros centro direktorės Virginijos Aleksejūnės, pilietinės Ukrainos visuomenės atsakas buvo žaibiškas ir aiškus – kurti žmogaus teisių principais paremtas pagalbos sistemas: emocinės pagalbos ir krizių centrus moterims, integruoti lyties aspektą į visus sprendimus, susijusius su karo padariniais – nuo darželių šalies viduje perkeltiems vaikams, kad tėvai galėtų dirbti ir išlaikyti šeimas, iki kariuomenės reformos, užtikirnant, kad joje pilnavertiškai galėtų tarnauti ne tik vyrai, bet ir moterys.

Virginija Aleksejūnė, asmeninio archyvo nuotr.

Virginija Aleksejūnė, asmeninio archyvo nuotr.

„Pastaruosius penkerius metus turėjome garbės būti šio svarbaus proceso liudininkėmis:  mūsų lyčių lygybės ekspertės vedė mokymus Ukrainos vietos valdžios institucijų, nevyriausybinių organizacijų, žiniasklaidos, akademinės bendruomenės atstovams ir ekspertams Vinicos, Dniepropetrovsko, Zaporožės, Luhansko ir Chmelnyckio regionuose. Ukrainietės taip pat lankėsi Lietuvoje, perimdamos gerąją Lietuvos patirtį žmogaus teisių, nediskriminavimo, moterų teisių srityse. Ne kartą teko kalbėtis ir patirti, kaip ukrainieičiai myli savo šalį, kaip jie siekia tapti Europos Sąjungos ir NATO nariais, todėl būtina juos palaikyti ir suteikti tokią perspektyvą. Tai būtų ypač didelis paskatinimas nevyriausybiniame sektoriuje dirbantiems žmonėms“, – pasakoja Lygių galimybių plėtros centro direktorė Virginija Aleksejūnė.

Bendra mokymų su Ukrainos moterų organizacijomis dalyvių nuotrauka.

Bendra mokymų su Ukrainos moterų organizacijomis dalyvių nuotrauka.

Anot žmogaus teisių ekspertų, nors Ukraina, kaip ir Lietuva, turi nueiti dar ilgą kelią, užtikrinant žmogaus teises visiems, ypač LGBT+ žmonėms, tačiau šalyje vyko pokyčiai. Tolerantiško jaunimo asociacijos pirmininkas Artūras Rudomanskis sako, kad vis daugiau žmonių Ukrainoje supranta, kad tikra demokratija neįmanoma be lygių galimybių, įskaitant ir tuos žmones, kurie priklauso LGBT+ bendruomenei.

„Tolerantiško jaunimo asociacija beveik dešimtmetį bendradarbiauja su įvairiomis Ukrainos organizacijomis, ypač su antrajame pagal dydį Ukrainos mieste Kharkive veikiančia moterų organizacija „Sphere“. Palaikome vieni kitus, siekdami demokratijos stiprinimo ir žmogaus teisių pergalių. Dar praėjusių metų rugsėjį dalyvavome šiandien Kharkivo LGBT+ bendruomenės eitynėse. Šiandien miestą toliau bando užgrobti Rusijos kariuomenė. Mūsų nariai vyko palaikyti jų protestų, vedėme jungtinius mokymus, „Sphere“ merginos buvo atvykusios pas mus. Jaudinamės dėl šių žmonių, bet to nepakanka – turime padėti konkrečiais būdais, pavyzdžiui, suteikti realias galimybes prisijungti prie ES”, – sako Artūras Rudomanskis.

Artūras Rudomanskis eitynėse Ukrainoje, asmeninio archyvo nuotr.

Artūras Rudomanskis eitynėse Ukrainoje, asmeninio archyvo nuotr.

Jam antrina iš Nacionalinės LGBT* organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko. Anot jo, mūsų palaikymas Ukrainos nevyriausybininkams ir pilietinei visuomenei šiuo metu ypač svarbi.

„2018 m. kartu su Baltarusijos organizacijomis ir Ukrainos LGBT teisių organizacija „FULCRUM“ vykdėme projektą, kuriuo siekta stiprinti demokratiją, žmogaus teises ir pilietinę visuomenę bei vystyti ryšius su Europos Sąjunga skleidžiant nepriklausomą informaciją Rytų partnerystės šalyse. Ukrainos žmogaus teisių organizacijoms dabar kaip niekad reikalinga mūsų parama, Renkame lėšas aktyvistams, kurie organizavo LGBT eitynes Ukrainos miestuose“, – sako LGL vadovas Vladimiras Simonko.

Vladimiras Simonko, asmeninio archyvo nuotr.

Vladimiras Simonko, asmeninio archyvo nuotr.

Žmogaus teisių organizacijų koalicija – tai progresyvių, konstitucinius žmogaus teisių apsaugos standartus taikančių organizacijų koalicija, suburta 2011 m. Koalicijai priklauso 9 organizacijos – Diversity Development Group, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, Lietuvos žmogaus teisių centras, Lygių galimybių plėtros centras, Nacionalinė LGBT* teisių asociacija LGL, Psichikos sveikatos perspektyvos, Romų visuomenės centras, Tolerantiško Jaunimo Asociacija, Žmogaus teisių stebėjimo institutas.

Pranešimas spaudai parengtas Žmogaus teisių organizacijų koalicijai įgyvendinant projektą „Prioritetas gerovės valstybėje –  žmogaus teisės“. Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.